LOTUS BEYTEPE STYLE

Yorumlar
Paylaş

LOTUS BEYTEPE STYLE

About The Project

Owner:
Employer:
Architecture Design: Korucuoğlu Architecture / Tümay Korucuoğlu
Static Project:
Mechanical Project:
Electricity Project:
Location:
Construction Site:
Project Date:

Proje Detayları

Proje arsası modern Ankara’nın gelişmekte olan yoğun konut bölgesi; İncek-Çayyolu yolunda ticaret aksı üzerinde bulunmaktadır. 14.000 m²’lik arsada konut ve ticari alan işlevlerine cevap veren çağdaş tasarımı ile yer alması hedeflenmiştir. Projenin ana fikri bir yandan bölgenin hakim olduğu dokuyu devam ettirmek, ona uyum sağlamak bir yandan da benzer proje konseptlerinden farklılaşarak öne çıkmaktı. Bu yüzden mevcut arsanın ince-uzun doğrusal yapısının ihtiyaçlarına sağdık kalınarak oluşturulan cadde dükkanları üzerinde, birbirinden koparılmak yerine birbiriyle bütünleşen, simgeleşen, yatay düzlemde olduğu kadar dikey düzlemde de arsanın geometrisini destekleyen konut bloğu yükselmiştir. Zemin katta arsa kimliğine sadık, kullanım alanı maksimuma çıkarılarak birbiri ardına yol boyunca uzanan kolay ulaşımlı cadde dükkanlar yerleştirilmiştir.

Cadde dükkanlar kendi içlerinde farklı kotlandırılarak ön ve arka yol arasındaki bağlantı sağlanmıştır. Böylelikle her noktadan ulaşımı kolay kılan bir yerleşim planı ortaya çıkmıştır.

Projenin malzeme seçiminde çoğunlukla giydirme cephe kullanılarak mevcut yerleşimden ön plana çıkması ve çağın beğeni anlayışına uyumlu bir atmosfer yaratması hedeflenmiştir. Tasarım kriterleri belirlenirken estetik kaygılar ile kullanıcı memnuniyeti bir bütün olarak göz önünde bulundurulmuş ve katta iki daire konumlandırılarak, bloklardaki tüm dairelerin yaşanabilir alanları çevre manzaraya hakim olmuştur.