MAHALL ÇUKURAMBAR

Yorumlar
Paylaş

MAHALL ÇUKURAMBAR

About The Project

Owner: Turkerler Construction
Employer: Turkerler Construction
Architecture Design: Korucuoğlu Architecture / Tümay Korucuoğlu
Static Project: Konkan Engineering
Mechanical Project: YMT Engineering
Electricity Project: Özay Engineering
Location: Cukurambar / Ankara / Turkey
Construction Site: 230.000,00 m²
Project Date: 2014

Proje Detayları

Yapı Ankara Çukurambar’da karşılıklı 2 parselde konut, ofis ve ticaret işlevlerini barındıran bir kompleks olarak tasarlandı.

Yapının tasarımında amaçlanan iki yakanın bir araya getirilmesiydi. Bu fikir gerek mimari plastiğe gerekse işleve yön vermiştir. Çukurambar’ın Eskişehir yolu bağlantısında yer alacak yapı, bölgede yer alan son arsaya yapılacak olmasıyla da ayrı bir önem kazanmıştır. Bu yüzden daha önce yapılan yapılardan farklı olarak bu alanı taçlandırma misyonu da yüklenmiştir.

Yapıya yüklenen bu misyon yapının Çukurambar caddesinden ve Eskişehir yolundan algılanan heykelvari duruşunun en önemli sebebidir. Çukurambar Caddesinin tamda düğüm noktasında karşılıklı içe çekilmelerle oluşturdukları boşluk; hem meydanlaşmayı sağlamış hem de iki yapının birbirlerine verdikleri referansları biçim boyutundan algı boyutuna çıkarmıştır.

Yapının alt katlarında ticaret alanları, üst katlarında ise konut ve ofis alanları planlanmıştır. Bu sayede yapının daha yoğun kullanılan ticaret alanları ile daha özel alanlar olarak planlanan konut ve ofisler düşeyde birbirlerinden ayrılmışlardır. Yapı yükselirken geri çekilmeler yaparak; her katta kat bahçesi yapılmasına imkan sağlamıştır. Bu yükseklikte bir yapı için kat bahçelerinin önemi görülmüş, kullanıcının zihninde oluşabilecek yalnızlaşma, yerden uzaklaşma duygularını engellemesi ve güven hissi vermesi amaçlanmıştır.

Yapının yüksek blokları caddeye göre daha geride yer almıştır. Mimari plastik olarak aynı olmalarına rağmen bakış noktasına göre farklı perspektiflerle algılatılmak istenmiş, bu sayede yapıya dinamizm kazandırılmıştır.