YDA KONUT PROJESİ

Yorumlar
Paylaş

YDA KONUT PROJESİ

(öneri proje)
About The Project

Owner: YDA Construction
Employer: YDA Construction
Architecture Design: Korucuoğlu Architecture / Tümay Korucuoğlu
Static Project:
Mechanical Project:
Electricity Project:
Location: Yenimahalle / Ankara
Construction Site: 460.000,00 m²
Project Date: 2011

Proje Detayları

Konut ve ticaret alanlarından oluşan proje Ankara, Yenimahalle’de tasarlandı. Kullanıcılara olabildiğince fazla yeşil alan sağlanması ve kullanıcının bu yeşil alandan en etkin biçimde faydalanabilmesi, site içinde yeşil alan değil, yeşil alanda konut tasarlamak başlıca tasarım ilkesi olmuştur.

Proje kurgusu, 55.000,00 m² alanda tasarlanan bahçeyi çevreleyen konutlardan ve ağırlıklı olarak açık alanlardan oluşan ticaret bölümünden oluşmuştur.

Çeşitli tipolojideki konutların büyük bir bölümü yeşil alana yönlendirildi. Konutlar geri çekilen teraslarla yeşil ile ilişkilendirildi. Araç yaklaşımları, otopark alanları binalar ile yollar arasında tasarlanarak bahçe yayalaştırıldı. Altına herhangi bir yapı getirilmediği için de peyzaj düzenlemesi daha etkin ve yoğun planlanmıştır.

Ticaret bölümünde yayalaştırılmış geniş gezinti alanları tasarlandı, bu sayede açık alanların olanakları ile zenginleşmesi hedeflendi.

Projenin içerisinde yaratılan vadi, ortasında akan su, göletler ve zengin bitki örtüsünden oluşan peyzaj, topografya ile birlikte doğayla bütünleşerek yeşilin sürekliliğini sağlamıştır.
Bütün yapılar zemin katta kesintisiz olarak vadiye “yeşil dokuya” yönlendirilmiştir.