';

SİSA KULE

Yorumlar
Paylaş

SİSA KULE

Proje Detayları

Projede Ankara’nın gelişerek büyüyen Eskişehir Yolu üzerinde hızla akıp giden şehrin rutin hayatına bir yenilik ve bir zenginlik katmak amaç edinilmiştir. Aynı zamanda alanın etrafında bulunan çevre yapılar dikkate alınarak ticaret ve konut işlevlerini bir arada barındıran yüksek bir yapı olarak tasarlanmıştır.

Bazada bulunan ticaret alanında cadde-dükkan konsepti oluşturulmuştur. Cephede yapılan hareketlerle konut bloğunun sıradanlığı ortadan kaldırılırken bazanın bütüncül görünümü korunmuştur. Ticaret bazasının bütünlüğü üst kotta bir saçak ile sağlanmış, bu saçak mağazalar ve konutları birbirinden ayırmıştır. Ancak mimari plastik olarak tasarımı oluşturulan cadde-dükkanlar ve üzerinde yükselen konut bloğu birbirinden koparılmak yerine birbiriyle bütünleşen yatay ve dikey düzlemlerin uyumunu ortaya çıkaran bir proje olarak kurgulanmıştır.

Yapı kent ölçeğinde incelendiği zaman dinamik formuyla düşeyde, bazada bulunan zengin sosyalleşme mekanları ile de yatayda, kente yerleşmekte ve kentliyle birlikteliği deneyimlemektedir.