SÖNMEZ GRUP

Yorumlar
Paylaş

SÖNMEZ GRUP

(öneri proje)
About The Project

Owner: Sonmez Group
Employer: Sonmez Group
Architecture Design: Korucuoğlu Architecture / Tümay Korucuoğlu
Static Project:
Mechanical Project:
Electricity Project:
Location: Etimesgut / Ankara / Turkey
Construction Site: 130.000,00 m²
Project Date: 2012

Proje Detayları

Proje Ayaş yolu üzerinde 131.000 m²’ lik inşaat alanının konut, ofis ve ticaret alanı olarak kurgulanmasıyla oluşturulmuştur. Çevre yapılaşmadan, estetik ve fonksiyonellik anlayışıyla ayrılacak olan proje, yarattığı geniş yeşil doku ile de kendi kimliğini oluşturabilecek   uygun verilere sahiptir. Arazi topoğrafik yapısının sağlamış olduğu iki kottan biri ticari alanların girişleri için diğeri ise konut alanlarına giriş için kullanılmıştır.

Projenin tasarım stratejisi olarak, fonksiyonları birbirinden ayırmak amacıyla ofis ve konut blokları arazinin dikdörtgen geometrisinin ters köşelerinde konumlandırılmıştır. Böylelikle tüm blokların hakimiyetine sahip geniş bir avlu oluşturulmuştur.  Zengin yeşil dokunun egemenliğindeki bu avlu, bir yandan da altındaki iki kotta bulunan cadde dükkanların ve kafelerin çatısını oluşturmaktadır.

‘L’ yerleşim planı oluşturan konut bloklarının dizilişinde, 2+1 dairelere sahip yatay bloklar yerleşimin tümüne hakimken, dikeyde yer alan 3+1 ve 4+1 bloklar siteye girişi tanımlar şekilde, girişin sağ ve solunda yükselmektedirler. Yalın geometrik formlarıyla dikkat çeken blokların zeminden kopartılmasıyla çevre ile görsel bütünlük sağlanmıştır. Arsadaki yeşil dokunun tek, geniş bir peyzaj alanı olarak bütünlüğü sağlanmaya çalışılırken, aynı zamanda yatay konut bloğunun sonlandığı noktada kat bahçesi oluşturulmuş böylelikle yatay konut blokları dikey konut bloklarından estetik bir dille ayrılarak bağımsız bahçeler de oluşturulmuştur.

Cephede cam ağırlıklı malzeme seçimiyle birlikte yer yer ahşap panellerin kullanılmasıyla bütünde bir sadelik ve bir mimari karakter elde edilmesi kurgulanmıştır. Cephede uygulanan ahşap paneller projede tekrarlanan standart bir öğe olarak kullanılmış, mekan yerleşimine göre mahremiyet amaçlı bir perdeleme sağlamıştır. Konut bloklarının doğrusal, keskin hatlarının aksine, ofis bloğunda oval bir plan ve cephede yoğun giydirme cephe tercih edilerek binanın proje bütünündeki yeri kuvvetlendirilmiştir.